
A következő gondolatkísérlet jutott az eszembe: tegyük fel, hogy egy befektetői csoport valami régi, szép, történelmi negyedet valamelyik városban le szeretne bontani, és plázát emelni a helyére. Hogyan reagálnának erre különféle világnézetű emberek?
Először is, szólok előre, hogy ezek sztereotípiák lesznek, amelyek NEM igazak mindenkire: inkább általános tendenciákról, sztereotípiákról van szó.
Szóval: a balliberális, MSZP-SZDSZ-es öndefiníciójú emberek általában úgy reagálnak rá, hogy cool, de jó, fejlődés, haladás, üzlet, pezsgés, modernitás, király, legyen.
A jobboldali öndefiníciójú emberek úgy reagálnak rá, hogy nem, ezt NEM. Egyrészt azért nem, mert többre becsülik az átörökített értékeket a modern, divatos dolgoknál. Másrészt azért nem, mert van bennük egy alapvető ellenszenv a nagy üzlet, a nagy befektetők, a multik, a világmárkákat árusító boltok, úgy általában a big business iránt. És akkor van egy skála, hogy ezt ki hogy fejezi ki.
A mérsékelt jobbos kb. úgy, hogy elmondja azt, amit az imént leírtam.
Van aztán a radikális jobbos, aki ezt a kettő, elvileg különböző érvet összkeveri, leönti egy adag paranioával, és akkor valami olyasféle ideológialeves lesz belőle, hogy egyik oldalon van a derék keresztény magyar kisember, a másik oldalon a cápa, a nemzetközi ragadozó, a kajmán, aki egyrészt romba döntené anyagilag azzal, hogy elveszi a kis boltos megélhetését a nagy plázák által, másrészt agymosott, idióta fogyasztót csinálna belőle, akit semmilyen más érték nem érdekel, mint hogy éppen milyen márkájú gatya a menő. És akkor ez a két dolog összekeverve egyfajta magyarellenes összeesküvésként tálalódik.
Gyakorlatilag emiatt nagyon nehéz párhuzamot vonni a nyugati politikával.
Mert ott úgy van, hogy van egyrész a baloldali, a balliberális vagy marxista, aki a fejlődést abból a szempontból nagyon szereti, hogy cool modern épületek a régi, elnyomó burzsoá társadalom avítt szimbólumai helyett, na ez jöhet. Ugyanakkor alapból gyanakvó mindennel szemben, ami big business. Tehát vannak a dolog mellett is, ellen is érvei.
A nyugati konzervatív alapvetően szereti az üzletet. Az se baj, ha egy nagy külföldi befektetői csoport üzlete - úgy van vele, hogy ha jön a dagály, akkor az minden csónakot megemel. Nincs kifogása a plázák ellen, persze lehet, hogy ő nem oda fog járni, de mint üzlet, mások kiszolgálásra, jöhet. Ugyanakkor a történelmi negyed lebontása nagyon nem tetszik neki. Úgy van vele, hogy az értékeket meg kell őrizni. Tehát neki is vannak mellette is, ellen is érvei.
Mindebből az következik, hogy nincs ennyire éles ellentét - tökéletesen más okok nagyon is hasonló következtetésekhez, véleményekhez vezetnek időnként. Elvitatkozgatnak hát azon, hogy mennyi legyen az adó, vagy hogy mi legyen az abortusszal, vagy az iraki háborúval, de ez a nagy népi-urbánus kulturkampf, amikor két egymástól tökéletesen idegen és kizárólagosságra törekvő világ vív egymással élet-halál harcot, ez nincs.
Vajon mi hogyan tudnánk megszüntetni?
Utolsó kommentek